Одним із найбільш популярних матеріалів для внутрішніх робіт та вирівнювання поверхонь стін і стелі є гіпсокартон. У поєднанні з металевим профілем він дозволяє створювати унікальне оздоблення житлових та комерційних приміщень. Гіпсокартон має доступну ціну, легко монтується та може використовуватись практично у будь-яких будівлях. Проте перед вибором цього матеріалу слід уважно ознайомитись з його особливостями, з тим, які профілі використовуються з гіпсокартоном, як їх обирати та кріпити.
Простий та недорогий гіпсокартон – це два шари будівельного картону, між якими ховається сердечник. Сердечник складається із щільного шару гіпсу. Додаткові добавки можуть змінювати властивості гіпсокартону, роблять його волого- та вогнестійким.
Прямокутні плити гіпсокартону легко транспортувати та монтувати. Вони можуть використовуватися для:
вирівнювання стін перед укладанням керамічної плитки, облицювального штучного та природного каменю;
підготовки стін до фарбування чи іншого оздоблення;
створення міжкімнатних перегородок та стін, які не є несними;
підготовки до монтажу підвісної стелі.
Плити гіпсокартону кріпляться до металевого профілю на саморізи. Рідше прикручуються до дерев’яного каркасу чи дерев’яних балок.
Гіпсокартон розрізняють за властивостями, товщиною та особливостями застосування. Для облицювання віталень, офісів, коридорів та інших сухих приміщень з нормальною вологістю використовуються звичайні листи гіпсокартону товщиною:
9,5 мм для стельових конструкцій;
12,5 мм для монтажу на стінах.
Вологостійкі гіпсокартонні плити, наприклад, KNAUF ГКП, можуть використовуватися як армуючий каркас для будівництва коробів, міжкімнатних перегородок та парапетів. Їх можна шпаклювати та фарбувати. Рівна поверхня дозволяє легко клеїти кахель, паперові та вінілові шпалери, декоративну ПВХ-плитку та керамічну мозаїку.
Вогнестійкий гіпсокартон товщиною 12,5 мм використовується для підвісних та стінових конструкцій. Він широко застосовується у житлових та робочих приміщеннях і дозволяє збільшити вогнестійкість конструкцій до 60 хвилин. На відміну від нього арковий або гнучкий гіпсокартон має значно меншу товщину – лише 6,5 мм. Завдяки цьому він легко вигинається та дозволяє формувати складні конструкції, арки, підвісні стелі та різноманітні криволінійні поверхні. Гнучкий гіпсокартон легко обходить труби, вентиляційні канали та несні балки, створюючи індивідуальні рішення для приміщень будь-якого розміру.
Для втілення у життя задумів дизайнерів та архітекторів гіпсокартон кріпиться на каркаси з металопрофілів товщиною 0,55 або 0,6 мм. Щоб закріпити гіпсокартон на стіні чи на стелі, використовуються різні типи профілів:
UD – направляючі. Дозволяють з’єднати каркас з основою гіпсокартонної конструкції. Можуть використовуватися для переходу між різнорівневими ділянками при монтажі гіпсокартону на стінах.
CD – несучі. Поперечні стельові профілі для створення каркасів під підвісні стелі.
UW та CW – збільшені аналоги UD та CD. Використовуються для монтажу перегородок. Дозволяють створювати швидкі наскрізні незнімні кріплення гіпсокартону та інших тонколистових матеріалів до каменю, бетону або цегли. Широко використовується при закріпленні лаг, інженерних каркасів та підвісних стель. Стійки CW щільно входять в направляючі UW-профілі, не створюючи зазорів та гарантуючи міцність конструкції.
Плити гіпсокартону монтуються до каркасів з металевих профілів. Для цього використовуються саморізи для гіпсокартону 3,5х25 мм через кожні 250 мм. До вертикальних елементів гіпсокартон може приклеюватися на гіпсовий клей, проте лише у випадках, якщо на гіпсокартонних стінах не буде важкого оздоблення. Клеїти гіпсокартонні плити на стелю чи похилі поверхні не можна.
Плити гіпсокартону досить тонкі, їх можна легко пошкодити. Не слід класти на них важкі предмети або гострі металеві листи, які можуть порізати поверхню. Не варто використовувати для монтажу конструкцій з гіпсокартону профілі товщиною менше 0,4 мм. Тонкий метал може не витримати навантаження та призвести до деформації матеріалу та його зовнішнього оздоблення. Саморізи потрібно обирати таким чином, щоб вони входили у несний каркас принаймні на 10 мм.
Крім профілів, для монтажу гіпсокартонних систем різної складності слід використовувати підвіси. Вони дозволяють за допомогою анкерів та шурупів з буром зафіксувати профілі по всій довжині конструкції. Підвіси запобігають прогинам та деформації. Їхній розмір універсальний, а зайві кінці можна відрізати ножицями по металу. Підвіси можуть використовуватися і для дерев’яних каркасів під гіпсокартон. Завдяки ним підвісну стелю можна монтувати на відстані до 250 мм від основи. Таким чином легко обійти нерівності та несні балки, при цьому не занадто зменшивши висоту стелі у приміщенні після чистового оздоблення.
При встановленні металопрофілю для монтажу підвісних стель у великих приміщеннях використовуються спеціальні з’єднувачі та Т-подібні відгалужувачі. Вони дозволяють нарощувати профілі та посилювати конструкцію поперечно. Однорівневі краби та дворівневі металеві з’єднувачі створюють більш міцні гіпсокартонні конструкції без провисання.
Зазвичай будівельники обирають гіпсокартонні листи стандартного розміру – 2500х1200 мм з товщиною 12,5 мм. Проте в деяких випадках зручніше транспортувати та встановлювати плити розміром 1500х600, 2000х1200 або 3000х1200 мм.
Купити вологостійкі та вогнестійкі гіпсокартонні плити різних розмірів та металеві профілі високої якості для будівництва та ремонту приватних, багатоповерхових будинків, офісів та виробничих приміщень можна на сайті компанії Novabud. Залишайте заявку, щоб отримати докладну консультацію щодо вибору матеріалів!